Kim jest intrawertyk? 

Dziś odpowiemy sobie na pytanie czy prawdą jest, iż intrawertykom jest ciężej uczyć się języka.

Czy lubisz spędzać czas w samotności? Czy kiedykolwiek czułeś, że jesteś jedyną osobą, która nie musi rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać — lub być przez cały czas wśród ludzi? Jeśli tak, możesz być intrawertykiem. Intrawertyk to ktoś, kto woli spokojne, minimalnie stymulujące otoczenie. Intrawertycy mają tendencję do odczuwania wyczerpania po spotkaniach towarzyskich i muszą odzyskiwać energię spędzając czas w samotności. Dzieje się tak głównie dlatego, że mózgi intrawertyków reagują na dopaminę inaczej niż mózgi ekstrawertyków.

Spektrum intrawertyków i ekstrawertyków

Próba losowa przeprowadzona przez fundację Briggs-Myers wskazała, iż około 50,7% ludzi to intrawertycy, a 49,3% ekstrawertycy. Intrawertycy mogą zastanawiać się, czy się nauka w grupie nie będzie dla nich problematyczna. Szkoły językowe często polecają lekcje w małych grupach jako sposób, w jaki uczniowie mogą ćwiczyć nabyte umiejętności.

Poznaj swój typ osobowości

Nieco więcej wiedzy o tym, jak wolimy się uczyć i dzielić informacjami może się nam przydać gdy będzie trzeba pokonywać przeszkody w nauce języka. System Myer-Briggs zakłada istnienie ośmiu typów intrawertyków:

  1. ISTJ (wyczuwa, myśli, osądza);
  2. ISFJ (wyczuwa, odczuwa, osądza);
  3. INFJ (kieruje się intuicją, uczuciami, osądza),
  4. INTJ (kieruje się intuicją, myśli, osądza);
  5. ISTP (wyczuwa, myśli, postrzega);
  6. ISFP (wyczuwa, odczuwa, postrzega);
  7. INFP (kieruje się intuicją, czuciem, postrzega)
  8. INTP (kieruje się intuicją, myśli, postrzega).

Poszczególne typy różnią się takimi cechami jak elastyczność i zdolność do refleksji kiedy mowa o aktywnym uczeniu się. Na przykład typy INTP są spostrzegawcze, co oznacza, że mogą być bardziej elastyczne w podejściu do nowych czynności związanych z nauką języka, podczas gdy ISTJ mogą mieć z góry ustalone sposoby uczenia się i są mniej elastyczne.

Akceptacja mocnych stron i wyzwań

Intrawertycy niekoniecznie są cisi lub wycofani na lekcjach języka obcego. Ci, którzy „wyczuwają”, mogą preferować naukę polegającą na działaniu „tu i teraz” ucząc się nowego słownictwa lub gramatyki „w biegu”. Ci, którzy przetwarzają informacje za pomocą intuicji, mogą preferować czytanie i wchłanianie informacji, zanim zostaną poproszeni o zademonstrowanie swojej wiedzy.

Intrawertycy nie zawsze wiedzą, co powiedzieć. Zamiast tego rutynowo zaczynają myśleć o właściwej odpowiedzi po zakończeniu rozmowy. To normalne. Wielu introwertyków zmaga się z problemem  opóźnienia w doborze i wyszukiwania słów. Według dr Marti Olsen Laney introwertycy mogą polegać bardziej na pamięci długotrwałej niż pamięci roboczej (w przypadku ekstrawertyków jest odwrotnie). To może wyjaśniać, dlaczego introwertycy zmagają się z wyrażeniem swoich myśli słowami. Introwertycy często potrzebują dodatkowego rytmu, aby pomyśleć zanim zareagują. Bez czasu na przetworzenie i refleksję introwertycy czują się zestresowani. Wielu lepiej zapisuje swoje myśli niż je wypowiada. Intrawertyk może być lub nie być naturalnym powieściopisarzem, ale jeśli pisanie czegoś jest wygodniejsze niż mówienie tego  samemu, to silny znak, że jesteście intrawertykami! Intrawertyk poświęca czas na zastanowienie się nad tym co chce powiedzieć i chociaż może to spowolnić rozmowę na żywo to skutkuje bardzo ekspresyjnym pisaniem.
Intrawertycy to osoby, które głęboko myślą o swoim świecie, trudno im jest zadowolić się płytkimi relacjami, płytkimi celami lub płytką rozmową. Jeśli szukamy sensu w swojej pracy, związkach i wolimy konstruktywną rozmowę od pogaduszek może to być znak, że jesteś introwertykiem.

Wybór zajęć w małych grupach

Jeśli chcemy uczęszczać do szkoły językowej, sprawdźmy wielkość grup. Aby wszyscy mogli brać udział w zajęciach mówienia, grupa powinna być niewielka (czterech do pięciu uczniów na nauczyciela). Jeśli jesteś intrawertykiem i lubisz pracować z sam to można pomyśleć nad zajęciami online z nauczycielem gdzie będzie można przećwiczyć wszystko czego się nauczyliśmy się w szkole językowej przed pójściem tam na kolejne zajęcia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że uzyskamy odpowiedzi na wszystkie pytania a nauczyciel zwróci swoją uwagę wyłącznie na ucznia. Taki sposób nauki umożliwia też doskonalenie konkretnych scenariuszy konwersacyjnych.

Skok w ogień

Jeden z nowojorskich miłośników nauki obcych języków Arieh Smith (który zaskakuje rodzimych użytkowników języka mandaryńskiego, mówiąc do nich w ich ojczystym języku) podejmuje różne językowe wyzwania np. sprawdza ile w ciągu dni może nauczyć się języka hiszpańskiego. Udało mu się osiągnąć swój cel, jakim było przeprowadzenie rozmowy z native speakerem za pośrednictwem wideokonferencji w znacznie krótszym czasie niż można sobie wyobrazić. Sposób jego działania wskazuje, że nauka języka nie zawsze polega na „zrobieniu tego dobrze” – polega na nawiązywaniu nowych kontaktów i przekazywaniu wiadomości. Intrawertycy, którzy często martwią się, że będą postrzegani jako mniej doskonali, mogą rozważyć wchodzenie  na internetowe fora językowe w celu nawiązania nieformalnych rozmów z osobami z zagranicy.

Oto Arieh Smith nawiązujący rozmowę w afrykańskim języku yoruba w nigeryjskim sklepie z odzieżą w Nowym Yorku.

Jeśli jesteś intrawertykiem, to wiedz, że dołączasz do około połowy populacji. Zanim zdecydujesz się na wybór metody uczenia się można zrobić test osobowości online, aby uzyskać więcej informacji na temat preferowanych stylów uczenia się i komunikacji.

Jeśli jesteś introwertykiem, indywidualne zajęcia kub nauka w małego grupie może przynieść więcej korzyści. Jednak nie ma dwóch takich samych introwertyków. Naprawdę można cieszyć się społecznym aspektem bycia w grupie a testy osobowości nie powinny nas odgradzać, ale raczej dostarczać informacji mogących się przydać podczas nauki języka.

Inne linki:

1. https://www.biztechesp.pl/oferta/kursy-english-for-specific-purposes-szkolenia-angielski-lektoraty-biztechesp-blanka-myszkowska/
2. https://www.biztechesp.pl/oferta/kurs-przygotowawczy-do-egzaminu-vec-biztechesp-blanka-myszkowska/
3. https://www.biztechesp.pl/oferta/kursy-angielskiego-technicznego-i-egzaminy-vec-technical-english-bizetchesp-blanka-myszkowska/
4. https://www.biztechesp.pl/oferta/kursy-angielskiego-naukowego-i-egzaminy-vec-technical-english-bizetchesp-blanka-myszkowska/