Jak sprawiać wrażenie prawdziwego profesionalisty? Słowo „profesjonalny” oznacza bycie specjalistą w jakiejś dziedzinie. Może być to też aktywność uprawiana jako zawód czyli będąca na wysokim poziomie w danej dziedzinie. Bycie „profesjonalnym” oznacza też zdolność do spełniania wymagań innych profesjonalistów.

Umiejętność prowadzenia rozmowy w języku angielskim na najwyższym poziomie (czyli profesjonalnie)  powoduje, że ​​sprawiamy wrażenie osoby bardziej godnej zaufania a to poprawia naszą reputację zawodową i społeczną.

Jednym ze skutecznych sposobów nauczenia się przemawiania jest słuchanie innych osób. Szukaj w Internecie mów osób, które podziwiasz i uważnie słuchaj ich przemówień. Jeśli nie masz pewności, gdzie znaleźć filmy z korzytaj z TED Talks i filmów z branżowych konferencji. Podczas oglądania tych filmów zwróć szczególną uwagę na:

  • dobór słów,
  • język ciała,
  • modulację głosu (góra i dół),
  • ton głosu,
  • używanie pauz,
  • użycie środków retorycznych, takich jak pytania otwarte, anegdoty, onomatopje,
  • wzorce wypowiedzi.

Podczas spotkań należy zwrócić uwagę na przmowy anglojęzycznych liderów branży  – jak mówią i zachowują się podczas przemawiania do zespołu? Wypowiadanie się w pracy to coś więcej niż sama mowa — to także mowa ciała oraz użycie intonacji i modulacji głosu. Zwróć uwagę na niepotrzebne pauzy lub mówienie bez pauz. Czy wiesz co to jest akcent zdaniowy i wyrazowy? Czy wiesz, że świadome posługiwanie się akcentem zdaniowym może zmienić znaczenie zdania? Jak zatem udoskonalić nasze mówienie po angielsku?

1. Stosuj zwroty biznesowe

Stosowanie odpowiednich zwrotów biznesowych zależy od branży i stanowiska. Niektóre wyrażenia biznesowe są używane powszechnie, podczas gdy inne są specyficzne dla branży.  Nie należy stosować zwrotów biznesowych, których nie rozumiemy. Niewłaściwe użycie słowa lub terminu może zniszczyć naszą wiarygodność. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, że poprawnie używamy wyrażenia biznesowego to nie  należy go używać. Zamiast można zastosować prosty, ale prawidłowy język co jest znacznie mniej szkodliwe dla naszej reputacji niż nieprawidłowe używanie zwrotów biznesowych.

2. Przestań używać slangu i słów typu „wypełniacz”

Slangu można używać w przyjacielskich rozmowach a czasem w biurze z bliskimi współpracownikami. W mowie profesjonalnej nie ma miejsca na slang, a używanie go podczas takiej rozmowy podważa wiarygodność. Należy unikać używania jakiegokolwiek języka, który może być uznany za wulgarny lub ordynarny.

Innym sposobem, w jaki mówcy podważają własny profesjonalizm, jest używanie słów typu „wypełniacz”. „Wypełniacze” to słowa, których używa rozmówca, który się waha albo unika całkowitego przerwania rozmowy. Używanie słów wypełniających może sprawić, że nasz mówca może stać się zaniepokojony. Można wywołać wrażenie braku przygotowania do omawiania ważnych spraw biznesowych.

Wyrzucenie słów wypełniających ze słownika może być trudne, zwłaszcza jeśli zawsze na nich polegaliśmy, aby wypełnić luki mowie np. „um”, „ah” i „you know”. Jednym sposobem, aby zapobiec używaniu wypełniaczy w prezentacji lub rozmowie, jest przećwiczenie mowy i przybycie na spotkanie bardzo dobrze przygotowanym. Gdy szukasz w myślach odpowiednich słów i fraz – milcz.

3. Ton głosu i intonacja góra – dół

Należy modyfikować swoją ekspresję głosową, aby podkreślać kontekst i zachować przejrzystość gramatyczną dla określonego słowa lub frazy. Na przykład intonacja używana, gdy mówimy „we’re eating pizza for dinner” różni się od intonacji używanej, gdy mówimy „we’re eating pizza for dinner?” Wiele osób nieświadomie posługuje się modulacją typową dla pytania, co podważa ich wiarygodność, ponieważ sprawia, że ​​słuchacz czuje się, jakby  był o coś pytany kiedy ktoś mu coś opowiada albo np, przekonuje. Należy pamiętać o pilnowaniu odpowiedniej wysokości głosu i głośności.

4. Poznaj swoich odbiorców

Inną ważną częścią profesjonalnego mówienia jest umiejętność oceny odbiorców i odpowiedniego dostosowania wypowiedzi. Używanie żargonu i terminów technicznych z zespołem IT jest niezbędne do skutecznego komunikowania się o wyzwaniach technologicznych i ich rozwiązaniach, ale używanie tego samego języka z działem marketingu, działem sprzedaży, udziałowcami lub konsumentami potencjalnie doprowadzi do nieporozumień. Wiedza jak zmienić słownictwo, aby dotrzeć do słuchacza bez stosowania na slangu lub zbyt swobodnego języka, jest umiejętnością którą koniecznie należy opanować.

5. Proś o szczerą opinię na temat swojej wypowiedzi

Możesz się wiele nauczyć rozmawiając ze swoimi kolegami. Po spotkaniu lub ważnej rozmowie zapytaj uczestników spotkania, co myślą o wystąpieniu i czy mają jakieś sugestie. Konstruktywna krytyka to podstawa. i szansa na podniesienie pewności siebie, co z kolei zwiększy zaufanie do Ciebie.

6. Znajdź własną ścieżkę, ale ucz się od mistrzów.

Nie bój się studiować mistrzów. Bill Clinton wzorował się jako mówca na prezydencie Kennedym, nawet w gestach i postawach.  Ale nie kopiuj, analizuj i ucz się od wielkich. Ludzie pragną emocji, tak jak ćpun pragnie śmieci, więc będziesz musiał zapewnić je swoim przyszłym widzom.

7. Ćwicz codziennie

Jeśli nie masz jeszcze płatnej publiczności, daj darmowe przedstawienia. Demostenes, wielki ateński mówca: podobno zrobił to tak zatykał sobie usta z czystymi kamykami i spacerował po plaży deklamując swą mowę tak wyraźnie jak to tylko mógł. Podobno Demostenes wyleczył w ten sposób wady wymowy.

8. Ćwicz częściej trudne rzeczy niż łatwe

Można ćwiczyć zaczynając z różnych miejsc, fragmentami. To po to, abyś nie czuł się zbyt komfortowo. Podobnie, jeśli jakiś aspekt mówienia sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo, ćwicz to częściej i rób brzuszki! Skup się, bo konkurencja cię zabije.

Inne linki:

1. https://www.biztechesp.pl/oferta/kursy-english-for-specific-purposes-szkolenia-angielski-lektoraty-biztechesp-blanka-myszkowska/
2. https://www.biztechesp.pl/oferta/kurs-przygotowawczy-do-egzaminu-vec-biztechesp-blanka-myszkowska/
3. https://www.biztechesp.pl/oferta/kursy-angielskiego-technicznego-i-egzaminy-vec-technical-english-bizetchesp-blanka-myszkowska/
4. https://www.biztechesp.pl/oferta/kursy-angielskiego-naukowego-i-egzaminy-vec-technical-english-bizetchesp-blanka-myszkowska/